Hidrolik Filtre Nedir?

Hidrolik filtreler sistemin hata süreçlerini engellemek ve makineleri aşınmadan korumak için akışkanlarda oluşabilecek kirletici partikülleri, pas veya diğer oksidasyon oluşumunu engelleyen filtrasyon elemanlarıdır.
Makinelerin daha uzun ömürlü olmasını ve istenmeyen partiküllerin akışkanlardan temizlenebilmesi için kullanılan hidrolik filtreler uygun boyutlarda sisteme doğru bir şekilde kurulduğunda işletme maliyetlerini azaltarak sistemlerin eleme, çöktürme, çökeltme, elektrostatik çöktürme, difüzyon, soğutma ve durdurma gibi farklı yöntemlerle akışkanın istenmeyen partiküllerden arındırılmasını sağlar.

Holder Filter olarak Haydac, Donaldson, M.P., FilterGuard, Internormen, Pall gibi sektörün öncüsü hidrolik filtrasyon ekipmanları üreten markaların standart veya özel ölçülerde orijinal değerlerdeki eşdeğer hidrolik filtre elemanlarının üretimini yapmaktayız.

Hidrolik Filtre Özellikleri

Hidrolik filtreler karakteristik özelliklere sahip filtrasyon malzemesinden üretilmiştir. Bu nedenle sistemlerin devir daim hatlarındaki akışkanın direncine dayanıklı olarak filtreleme yapar.
Hidrolik sistemlerde basınç, dönüş ve emiş filtreleri olmak üzere üç tip filtre mevcuttur. Fabrikaların ihtiyaçlarına göre ve kullanılan sistemin türüne göre filtrasyon süreçlerinde kullanılmaktadır.
Özellikle fabrikalarda çeşitli proseslerde kullanılan makinelerin motorlarının yanma odasına istenmeyen partiküllerin kaçmasını engelleyen hidrolik filtreler filtrasyon özellikleri bakımından devir daim hatlarında önemli bir rol oynar.

Hidrolik filtreler ani ve yıkıcı sistem bileşeni arızalarını önlemek için sistemlere kolayca monte edilebilir ve bakımı da masrafsızdır. Ayrıca periyodik bakım ile sistemden uzun ömürlü verim alınabilir.
Sacdan yapılmış galvanizli, delikli olarak üretilmiş hidrolik filtre kılıfları tozlu ve nemli ortamlarda dahi istenilen verimi sağlayabilme özelliğine sahiptir.

Basınç hattı filtreleri 2 ana grupta incelenmektedir. Yüksek basınç, alçak basınç olarak sistem üzerinde bulunan filtreler 3µ,6µ,10µ,20µ,25µ mertebelerinde hassas filtrasyon kabiliyetine sahiptirler. Bu derece hassas filtrasyon için gerekli materyal ise Koruyucu fiberglas esaslı lamineli ürünler kullanılarak elde edilmektedir. Sistem dönüşlerinde 25µ mertebesinde filtrasyon yapılırken, emiş hattında ise krom (mesh) filtreler kullanılmaktadır.

Holder filtre olarak yukarıda belirtilen özelliklere sahip hidrolik filtreler üreterek siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Hidrolik Filtrelerin Kullanım Alanları

Hidrolik filtreler, partikül kontaminasyonunun giderilmesi gereken bir basınç ve emiş hatlarının herhangi bir yerinde kullanılır. Başka bir deyişle sistem bileşen arızasının birincil nedeni olan partikül kirliliğinin görüldüğü sistemlerde kullanılması mümkündür.

Hidrolik filtreler, gerekli akışkan temizliği derecesine bağlı olarak bir sistemin üç kilit noktasında kullanılabilir. Ayrıca, hatlarda yutulan veya üretilen parçacıkları yakalayan bir hidrolik filtre bulunur. Hidrolik filtreler, partikülleri hazneye girerken yakalar ve sisteme yeniden giriş için temiz akışkan sağlar.

Daha az yaygın olmakla birlikte, pompadan sonra basınç hattında hidrolik filtreler kullanılır. Bu basınç filtreleri, tam sistem basıncına tabi tutuldukları için daha sağlamdır. Hidrolik sisteminiz servo veya oransal valfler gibi hassas bileşenler olarak kullanılıyorsa, basınç filtreleri, rezervuara kontaminasyon girmesi veya pompanın arızalanması durumunda bir koruma tamponu ekler.

Başka bir kullanım alanı ise hidrolik hatlardaki böbrek döngü sistemlerinde kullanılmasıdır. Çevrimdışı bir pompa/motor grubu, akışkanı rezervuardan yüksek verimli bir filtre (ve genellikle bir soğutucu aracılığıyla) aracılığıyla dolaştırır. Ayrıca makine çalışırken filtre değiştirilebilir.

Holder Filter hidrolik filtre üretiminde alanında deneyimli uzman kadrosuyla dünya standartlarında hidrolik filtreler üreterek fabrikaların ve işletmelerin filtrasyon ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

YUKARI